„Rzeszowskie Spotkania z Podróżami” | „Rzeszowskie Spotkania z Podróżami” | Podkarpackie Travel – regionalny portal turystyczny

„Rzeszowskie Spotkania z Podróżami”

Luka-tour oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie mają przyjemność zaprosić na slajdowisko podróżnicze – „Rzeszowskie Spotkania z Podróżami” w dniu 21.03.2018 r.

Spotkanie odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie o godzinie 18:30. Podczas prelekcji Wojciech Siryk opowie o Hongkongu, uczestnicy wydarzenia usłyszą wiele ciekawostek na temat tego wyjątkowego miejsca. Podczas prezentacji „Pachnący Port” (dosłowne tłumaczenie nazwy Hong Kong) miasto zostanie zaprezentowane pod bardzo wieloma aspektami:

- Rys historyczny - o genezie obecności Brytyjczyków w Hongkongu, o tym jak na przestrzeni lat kształtowały się jego współczesne granice i jak II wojna światowa wpłynęła na to miejsce,

- Wyjątkowy system ekonomiczny - Hongkong od lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingach wolności ekonomicznej. To właśnie w tym miejscu rząd ściąga od swoich obywateli najniższe na świecie podatki. Noblista z dziedziny ekonomii - Milton Friedman określił Hongkong „niemal laboratoryjnym przykładem miejsca, gdzie rząd pełni jedynie podstawowe funkcje i pozwala dążyć obywatelom do własnych celów” - jak wygląda to w praktyce? jak udało się stworzyć taki system?

- Gęstość zaludnienia - Hongkong to w praktyce najgęściej zaludnione miejsce na świecie. Po odliczeniu gór i wysepek nie nadających się do zamieszkania gęstość zaludnienia w tej byłej kolonii brytyjskiej sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy osób na km², a zabudowa wielorodzinna potrafi sięgać nawet 70 pięter! Jak wygląda życie codzienne w tak gęsto zaludnionym miejscu?

- Różnice hongkońsko-chińskie - Hongkong bardzo często stawiany jest w jednym szeregu z miastami w Chinach Kontynentalnych. Tymczasem oficjalnie jest to „Specjalny Region Administracyjny” - co to oznacza i jak wyglądają różnice między Hongkończykami, a Chińczykami?

- Hongkońskie kino - filmy, które pozwolą poczuć klimat tego miejsca,

- Praktyczne porady turystyczne - co warto wiedzieć przed wycieczką do Hongkongu?

Po prelekcji będzie możliwość odbycia podróży wirtualnej przy użyciu specjalnych gogli za pośrednictwem stworzonego przez Wojciecha Siryka programu „VR 360° Ten Świat Jest Nasz Making-Of”.

Podobne