Krosno. Przeistoczenia - wernisaż wystawy | Krosno. Przeistoczenia - wernisaż wystawy | Podkarpackie Travel – regionalny portal turystyczny

Krosno. Przeistoczenia - wernisaż wystawy

Wernisaż odbędzie się w dniu 11.08.2017r. o godzinie 16.00 w Piwnicy PodCieniami, Krosno Rynek 5.

Krosno. Przeistoczenia

Wystawa w ramach projektu: „Historia Miast w nowoczesnej odsłonie” dofinansowanego
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Interreg Polska – Słowacja

Miejsce wystawy: Piwnica PodCieniami, Rynek 5, Krosno

Czas trwania wystawy: 12.08 - 6.09.2017, wstęp wolny

Wernisaż: 11.08.2017, godz. 16.00, wstęp wolny

 

Krosno. Przeistoczenia. Wystawa w ramach projektu: „Historia Miast w nowoczesnej odsłonie”

 

Organizatorzy zapraszają do Piwnicy PodCieniami Muzeum Rzemiosła w Krośnie na wystawę:
Krosno. Przeistoczenia – zorganizowaną w ramach partnerskiej współpracy Prešova i Krosna.

Wystawa ukazuje życie miasta i przemiany, jakie w nim zachodziły w ciągu ostatnich 150 lat. Ujęte są one zarówno w aspekcie architektury miejskiej, krajobrazu przestrzeni, jak i obyczajowości mieszkańców.

Już początki XIX w. przynoszą poważne zmiany – z krajobrazu Krosna znika kościół jezuicki (zburzony w 1807 r.) oraz ratusz (spalony w r. 1818). Najistotniejsze przeobrażenia przypadają jednak na drugą połowę XIX i początek XX w. Krosno staje się kolebką przemysłu naftowego. Pierwsze odwierty mieszczą się w okolicy miasta, ale z czasem kiwony montowane są i w samym mieście, gdzie w 1905 r. powstają Zakłady Rafinerii Ropy Naftowej. W 1884 r. rusza Kolej Transwersalna, która łączy Krosno z innymi karpackimi miastami na odległości ok. 800 km. Zmienia się też układ urbanistyczny miasta, które zaczyna się rozrastać. Powstają Krajowa Szkoła Tkacka, Szkoła Przemysłowa, Szkoła Realna, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Seminarium Nauczycielskie, Towarzystwo Zaliczkowe. Wznoszone są nowe okazałe gmachy – sądu i Rady Powiatowej.

Wiek XX rozpoczyna otwarcie Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza. W drugiej dekadzie ruszają elektrownia, gazociąg i Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Krosnolen”. W latach 20. działalność rozpoczynają Krośnieńskie Huty Szkła oraz Zakłady Gumowe „Wudeta”. W tym samym czasie rusza budowa krośnieńskiego lotniska.

Po wojnie, w zupełnie nowej rzeczywistości, Krosno nie zwalnia tempa. Powstaje Fabryka Obuwia Sportowego „FABOS”, rusza produkcja amortyzatorów, szybowców. Miasto wciąż się powiększa – dołączone zostają do niego kolejne miejscowości. Wielkim wydarzeniem jest otwarcie obwodnicy w 1975 r. W tym samy roku Krosno staje się stolicą województwa i pozostaje nią do 1998 r.

Kolejne zmiany przypadają na przełom XX i XXI w. Wielu mieszkańców zostaje bez pracy
– prężnie funkcjonujące dotąd „Fabos” i „Lnianka” zostają zamknięte, KHS znacznie ograniczają produkcję. W ich miejsce powstają jednak nowe zakłady produkcyjne, wśród nich Nowy Styl – będący dziś trzecim największym producentem mebli biurowych w Europie.
Z jednej strony PKP i PKS likwidują kolejne połączenia. Z drugiej strony powstaje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, hala widowiskowo-sportowa, nowoczesna oczyszczalnia ścieków, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów.

Mimo wielu zmian, jakie zaszły, miasto nie odcina się od swojej historii. Tradycje lniarskie kontynuowane są przez Muzeum Rzemiosła w wymiarze artystycznym poprzez organizację Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”. W 2008 r. powstaje Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, wywodzące się z powojennego Zakładowego Domu Kultury „Górnika – Naftowca”. Od 2012 r. działa Centrum Dziedzictwa Szkła, a Krosno otrzymuje nowy tytuł – Miasto Szkła. Odnowione, pełne zieleni stare miasto odwiedza coraz więcej turystów, a imprezy takie jak Karpackie Klimaty czy Balony nad Krosnem przyciągają tłumy. Powstają kolejne wielkopowierzchniowe obiekty, nowe drogi, trwa rozbudowa lotniska. Proces przemian wciąż trwa.

 

Podobne