Zespół Pałacowo-Parkowy w Weryni | Zespół Pałacowo-Parkowy w Weryni | Podkarpackie Travel – regionalny portal turystyczny
Nietuzinkowy i pełen uroku pałac Tyszkiewiczów w Weryni jest dziełem wyjątkowym z wielu względów.

Pałac Tyszkiewiczów w Weryni posiada znakomitą lokalizację wśród lasów należących do dawnej Puszczy Sandomierskiej, nad dużymi stawami i licznymi rozlewiskami. Usytuowany na niewielkim wzniesieniu Płaskowyżu Kolbuszowskiego, przyciąga wzrok niezwykłej urody secesyjną architekturą. Tym, co czyni go niezwykłym, jest wysokiej klasy architektura i secesyjna stylistyka budowli charakterystyczna dla willi i kamienic miejskich początku XX wieku. 

 Wybudowany został w latach 1900–1905 przez Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego na miejscu wcześniejszego drewnianego dworu klasycystycznego z XIX w. Ozdobiony jest bogatą dekoracją architektoniczną i płaskorzeźbą białego orła w promienistej glorii, spoczywającego na tarczach herbowych właścicieli. Pałac wkomponowany został w rozległy krajobrazowy ogród naturalistyczny o charakterze parku leśnego, założony w drugiej połowie XIX w. W kompozycji ogrodu wykorzystano zróżnicowane ukształtowanie terenu i drzewostan pochodzenia naturalnego z resztkami dąbrowy, z przewagą buka i borów sosnowych, wzbogacony rozlewiskami stawów gospodarczych. Przy drodze do Kolbuszowej wznosi się neogotycka kaplica dworska z 1873 r. 

Przeczytaj więcej o atrakcji na stronie Karpackiego Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych